o rasie

To wielki duchem pies w małym ciałku. Pomimo swojej postury i słodkiego wyrazu mordki nie jest on zabawką, i powinien być traktowany z pełną powagą. Rasa pochodzi z Meksyku i wyróżniamy jej dwie odmiany: krótko i długowłosą.

Osoby zainteresowane wzorcem rasy, odsyłam do opisu Związku Kynologicznego w Polsce:

http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/218.pdf

Od strony praktycznej pozwolę sobie odwołać się do opisu tej rasy na portalu psy.pl, który w mojej ocenie bardzo trafnie opisuje specyfikę tej rasy.

Chihuahua to zwierzak czujny i pewny siebie, dzielnie broni swojego terenu i jest gotów obszczekać każdego intruza. Ogromna odwaga bywa często sporym problemem, bo czworonogi tej rasy nie czują respektu przed znacznie większymi od siebie pobratymcami i są skłonne je zaatakować. Dobrze tolerują towarzystwo innych psów w domu, ale lepiej, żeby były one podobnej wielkości lub spokojnej i łagodnej rasy.  Chihuahua zwykle próbuje podporządkować sobie inne czworonogi. To psiak wesoły i przyjacielski. Jest bardzo wrażliwy i mocno przywiązany do właściciela, którego nie odstępuje na krok. Lubi być w centrum zainteresowania i przesiadywać na kolanach. Ignorowany przez dłuższy czas, upomina się o należną mu uwagę. Zwykle największym uczuciem darzy wybraną osobę, ale jest miły również dla pozostałych domowników. Przedstawiciel tej rasy jest bardzo aktywny i ruchliwy – wszędzie go pełno, zajrzy w każdą dziurę i spenetruje każdy kąt. Nie wymaga długich spacerów, ale lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i należy mu to umożliwić.

Chihuahua nadaje się dla każdego, kto chce mieć miłego, oddanego przyjaciela, którego można prawie wszędzie z sobą zabrać. Doskonale sprawdzi się zarówno w dużych rodzinach, jak i w domach osób starszych czy samotnych. Łatwo adaptuje się do każdych warunków i może mieszkać nawet w kawalerce.

Więcej: https://www.psy.pl/rasa/chihuahua/

Z własnego doświadczenia dodam, że nie ma dwóch takich samych cziłek. Każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna, i pomimo pewnych cech wspólnych, u każdej pojawiają się tzw. cechy osobnicze.

Zadaniem hodowcy zrzeszonego w Związku Kynologicznym w Polsce (jedynej organizacji kynologicznej w kraju, która od 1938 r. jest członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) powołanej w 1911 r. i zrzeszającej 90 krajów z 5 kontynentów) jest nie tylko dbałość o czystość rasy, ale przede wszystkim dążenie do skojarzeń zapewniających coraz lepszy, zgodny ze wzorcem eksterier psa oraz jego odpowiednie cechy.

Dlatego aby mieć 100% pewność, że kupujemy psa rasowego, o udokumentowanym pochodzeniu należy zawsze szukać szczeniąt z hodowli ZKwP.

Facebook